Przetwory z pigwy
1. Konfitura z pigwy
(fot. kulinarno)
Prosta w przygotowaniu pyszna konfitura pigwowa.
Składniki na 900-1000 g konfitury:
- 1 kg świeżych owoców pigwy
- 1 1/2 szklanki cukru
- 1 szklanka wody
- przyprawy: kardamon, cynamon, imbir tarty – opcjonalnie, do smaku
Przygotowanie:
(Czas przygotowania: 30 min | gotowanie: 2 h)
Pigwy myjemy, obieramy i kroimy w ósemki. Usuwamy gniazda nasienne i kroimy na małe kawałki. W garnku zagotowujemy wodę i dodajemy pokrojoną w kostkę pigwę. Gotujemy na wolnym ogniu do miękkości, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy cukier i smażymy, aż owoce będą szkliste, a masa zgęstnieje.
Wyparzamy słoiki i nakrętki, następnie nakładamy do nich konfiturę, zakręcamy i ustawiamy w wysokim garnku wyłożonym na dnie ściereczką. Zalewamy wodą do 3/4 ich wysokości. Gotujemy przez 15 minut w temperaturze 85 stopni C, po czym wyjmujemy z garnka, stawiamy denkami do góry na czystej ściereczce i pozostawiamy do ostygnięcia. Smacznego.
2. Syrop z pigwy
(fot. spin spin)
Doskonały dodatek do herbat, ciast i drinków w zimne jesienne i zimowe wieczory.
Składniki na litr syropu:
- 1 kg owoców pigwy
- 800 g cukru lub 600g ksylitolu
- przyprawy: kardamon, cynamon, imbir tarty – opcjonalnie, do smaku
Przygotowanie:
(Czas przygotowania: 20 min)
Pigwy myjemy, obieramy i kroimy w ósemki. Usuwamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie plasterki, następnie wkładamy je do wyparzonych słoików. W każdym słoiku ubijamy i uciskamy mocno warstwę pigwy, a potem przysypujemy cukrem bądź ksylitolem. Słoiki odstawiamy w chłodne miejsce na 4-5 dni. Każdego dnia przysypywać na wierzchu warstwę cukru. Zakręcamy słoiki i wstawiamy do lodówki.
3. Galaretka z pigwy
(fot. simplyrecipes.com)
Składniki:
- 1 kg owoców pigwy
- cukier lub ksylitol – według uznania
- 2-3 szklanki wody
Przygotowanie:
(Czas przygotowania: 30 min)
Owoce myjemy, kroimy na kawałki, usuwamy pestki, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości, po czym ostudzamy. Rozgotowaną masę przekładamy do woreczka materiałowego i odciskamy sok (owoce można wykorzystać do zrobienia ciasta pigwowego). Odmierzamy i mieszamy sok z cukrem w proporcji na 1 litr soku 3/4 kg cukru. Smażymy całość razem, mieszając, aby cukier dobrze się rozpuścił. Przelewamy galaretkę do wyparzonych małych słoików i zamykamy je szczelnie.
4. Ciasto pigwowo-gruszkowo-jabłkowe
(fot. gourmettraveller)
Pyszne, soczyste i lekko kwaskowate ciasto z pigwą i jabłkami. Wypróbuj koniecznie!
Składniki:
- 125 g mąki pszennej
- 125 g mąki razowej
- 2 żółtka
- 100 g masła
- 125 ml cukru trzcinowego
- 2 łyżki śmietany 18%
- obrane i pokrojone jabłka, gruszki oraz pigwy
- suszona żurawina
- cukier puder
- cynamon i kardamon.
Jabłka obieramy, kroimy i dusimy z połową szklanki cukru, dodajemy owoce pigwy lub przecier z pigwy (kto lubi słodsze masy, może dodać więcej cukru). Mąkę zmiksować z proszkiem do pieczenia i miękkim masłem, dodać resztę cukru, żółtka i śmietanę. Połowę ciasta układamy w tortownicy lub foremce do tarty (okrągłej bądź prostokątnej, z papierem do pieczenia na spodzie), lekko podpiekamy w 180ºC. Nakładamy owoce i posypujemy resztą pokruszonego w rękach ciasta bądź przykrywamy równomiernym płatem, według uznania – pieczemy jeszcze 30 minut. Posypujemy cynamonem i kardamonem oraz cukrem pudrem lub polać lukrem. Smacznego.
5. Pigwa pieczona
(fot. independent.co.uk)
Składniki:
- 3 duże pigwy (+/- 1,5 kg)
- 80 g masła
- 6 łyżek cukru
- słodka śmietana
- cynamon
- kardamon.
Przygotowanie:
Wykładamy formę folią aluminiową i nagrzewamy piekarnik do 190 stopni C. Płuczemy i lekko oskrobujemy pigwy i układamy je na przygotowanej formie. Pieczemy przez około 1-2 godziny dopóki nie będą miękkie. Czas pieczenia zależy od wielkości i twardości pigwy, dlatego warto często sprawdzać ich miękkość.
Kiedy pigwy ostygną na tyle, że można je dotknąć, przekrawamy je na pół, wycinamy ostrym nożem gniazda nasienne. Ponownie umieszczamy pigwy w formie, rozciętą częścią do góry. Do każdej pigwy dodajemy kawałek masła i posypujemy 1 łyżeczką cukru.Pieczemy pigwy przez 30-60 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C, aż będą miękkie i czerwone. Podajemy ze śmietaną lub serkiem mascarpone.