Jak ugotować makaron-10 porad
Rozgotowany lub zbyt twardy makaron potrafi odebrać radość z degustacji całego dania. Zdarzyło Wam się zamiast jędrnej i sprężystej pasty otrzymać rozgotowane kluchy? Najwyższa pora skończyć z takimi praktykami. Amatorom makaronowych wariacji przedstawiamy 10 prostych wskazówek na ugotowanie idealnego makaronu!
1. Pasta potrzebuje przestrzeni
Do gotowania makaronu najlepiej nada się duży garnek i spora ilość zimnej wody. Makaron musi mieć przestrzeń, o czym większość zapomina wykorzystując garnek, który akurat jest pod ręką.
2. Unikaj wrzenia
Kiedy woda się już zagotuje, należy zmniejszyć płomień tak, aby uspokoić kipiącą wodę. Zbyt duży ogień doprowadzi do nadmiernego wrzenia, co połamie delikatniejszy makaron jak ravioli lub tortellini.
3. Pokrywce mówimy nie!
Nigdy nie zakrywaj gotującego się makaronu pokrywką! Chwila nieuwagi i kuchenna katastrofa gotowa. Warto natomiast wstawić do garnka drewnianą łyżkę, która będzie ochroną przed wykipieniem.
4. Gorąco, nie letnio
Nigdy nie wkładaj makaronu do niezagotowanej wody! Przedwczesny desant makaronu do garnka spowoduje jego transformację w rozgotowane, lepkie kluchy. Lepiące tagliatelle? Ohyda!
5. Gotuj osobno
Gotowanie dwóch różnych rodzajów makaronu razem nie jest dobrym pomysłem! Odstępstwem od tej reguły może być duże podobieństwo makaronów – pod względem wielkości i kształtu oraz czasów gotowania. W innym przypadku wystrzegamy się łączenia. Wyobrażacie sobie spaghetti i penne w jednym garnku? Istne poplątanie z pomieszaniem ;)
6. Olej
Wlanie łyżeczki oleju do wrzącej wody, zanim znajdzie się w niej makaron jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie przywieraniu. Niektórzy boją się, że olej negatywnie wpłynie na makaron, jednak jest go tak mało, że praktycznie nie ma to znaczenia, a problem ze sklejaniem makaronu znika.
7. Sól
Odrobina soli jest bardzo ważna w procesie gotowania makaronu, gdyż zapewnia równomierne gotowanie na całej głębokości makaronu. Jeśli nie solimy, makaron nabiera śluzowatej konsystencji po ugotowaniu. Sól należy dodać, jak woda się zagotuje. Większość soli pozostaje w wodzie, którą odlewamy po ugotowaniu, więc nie trzeba zbytnio się martwić o jej negatywny wpływ na organizm.
8. Czas, czas, czas
Zawsze przestrzegaj czasu gotowania podanego na opakowaniu! Każdy rodzaj makaronu ma inny czas gotowania i należy się go trzymać, aby bohater naszego dania był w najlepszej formie. Dobrym sposobem jest ustawienie minutnika – wówczas na pewno nic nam nie umknie!
9. Stop z przepłukiwaniem
Nie należy płukać makaronu po ugotowaniu! Jest to mit, rozpropagowany w świecie kulinarnym na szeroką skalę. Przepłukiwanie powoduje utratę skrobi, obdziera makaron z jego wartości i uniemożliwia pełne połączenie z pysznymi sosami.
10. Ciesz się smakiem!
Nie podawaj makaronu bardzo gorącego. W bardzo gorącym makaronie nie poczujesz wszystkich smaków. Po odcedzeniu i wymieszaniu należy odczekać chwilkę i serwować makaron tak, aby był gorący, ale bez przesady!
Na prawdę bardzo fajny poradnik.
Pozdrawiam i zapraszam również do siebie na kulinarnyblog.pl
Z przepłukiwaniem zależy, czy potrzebujemy kremowego makaronu na sos czy sypkiego do sałatki. Ja zawsze przepłukuję, bo to zatrzymuje proces gotowania, otrzymujemy wtedy idealne al dente.