Stół Wigilijny
Zastanawialiście się kiedyś, jak powinna wyglądać tradycyjna Polska Wigilia? Jakie dania muszą znaleźć się na stołach, aby tradycji stało się zadość?
Przygotowaliśmy dla Was infografikę, dzięki której dowiecie się, jakie potrawy wigilijne goszczą na stołach w rożnych miejscach Polski oraz poznacie naszą propozycję świątecznego menu.Przepisy na nasze potrawy wigilijne możecie znaleźć w naszym świątecznym e-booku
Mieszkam na Lubelszczyźnie od urodzenia i przyznam, że o tej „juszce wigilijnej” słyszę pierwszy raz. Aż dopytam dziadków, ale u nas od zawsze był barszcz z uszkami :)
Edyta, uważamy, że należy wracać do tradycji, kontynuować ją i przekazywać z pokolenia na pokolenia. Przecież to nasze dziedzictwo i tzw. „kultura stołu” i należy to pielęgnować. Może uda Ci się przyrządzić juszkę na tegoroczną Wigilię :) Jeśli tak, to czekamy na zdjęcie!
Oczywiście zgadzam się z Wami :) ale ja zawsze u nas za taką najbardziej tradycyjną potrawę uważałam łupcie – gołąbki z kaszą gryczaną i olejem konopnym w liściach kiszonej kapusty :)
Ja również pochodzę z Lubelszczyzny i pierwszy raz słyszę o „juszce wigilijnej”…
Bardzo ciekawe zestawienie. Pamiętam jak kiedyś, słuchając audycji o regionalnych daniach świątecznych, redaktorka prowadząca zapytała jakieś dziecko jaka zupa kojarzy mu się z wigilią – mały odpowiedział, że grochówka na co babka się zaczęła śmiać. Dużo później gadałem z kumplem ze śląska i on mi powiedział o…. grochówce, że rzeczywiście bywa taka tradycja :) A moczkę to się u niego robiło w wielkim wiadrze i była ponoć pyszna – zawsze miałem ochotę spróbować:) Szkoda tylko, że nie pokusiliście się o nic z Dolnego Śląska – bo tam wiele kresowych zwyczajów… Ot choćby sałata ze skwarkami na gorąco ;)
Moczkę jadłem u znajomych na Śląsku i jest po prostu pyszna. Trzeba ją tylko dobrze zrobić a wymaga to trochę zachodu i wysiłku. Inna kwestią są dania ze śledzi – ja znam tradycję jedzenia tzw. „zupy śledziowej” i ona mi zupełnie nie smakuje…
Przypuszczam, że technika przyrządzania moczki w wiadrze sięga głębokiej tradycji. A co do dań z regionu Dolnego Śląska, może coś zaproponujesz?
Zupa śledziowa, brzmi ciekawie! Może napiszesz o niej coś więcej? Chcielibyśmy poznać jej tajniki. :)