Przepis na raki według Grzegorza Russaka
- 1 kg surowych raków
- 2 duże pęczki kopru
- masło
- 3 bułki
- sól
- 1 cytryna
TO CI SIĘ PRZYDA
- szczoteczka do oczyszczenia raków
- duży garnek
Porada szefa kuchni
Pozostałe cienkie odnóża, pancerzyki z ogona, grzbietu i szczypce możesz użyć do przygotowania masła rakowego. Pozostaw aby przeschły lub pomóż im w tym wkładając je do piekarnika i z uchylonymi drzwiami ustaw na 50°C z termoobiegiem. Suche części raków utrzyj w moździerzu z masłem lub zmiel w maszynce (proporcje skorupek do masła 500 g skorupek na 200 g masła). Uzyskaną masę smaż na małej mocy palnika przez kilkanaście minut. Aby zebrać gotowe masło wlej odrobinę wody i całość doprowadź do zagotowania, a następnie odstaw, aby przestygło. Następnie zbierz całe masło z wierzchu. Pozostałości po pancerzach powinny opaść na dno.
Przepis na raki według Grzegorza Russaka przepis
- Do dużego garnka nalej tyle wody, aby po wrzuceniu raków były one całe zanurzone (nie wrzucaj jeszcze raków!). Pozostaw wodę na niewielkim gazie, aby się zagotowała.
- Raki dokładnie oczyść z wszelkich zanieczyszczeń przy pomocy szczoteczki, a następnie opłucz pod bieżącą wodą.
- Koper opłucz, a następnie przesiekaj na większe części. Pozostaw kilka gałązek do dekoracji oraz na grzanki, a pozostałą część przełóż do garnka.
- Raki umieść w gotującej się wodzie na 10 minut. Po tym czasie powinny stać się czerwone. W trakcie gotowania możesz usłyszeć pisk dochodzący z raków, jednak nie jest to nic niepokojącego.
- Ugotowane raki wyciągnij z garnka i rozłóż na talerzu aby chwilę przestygły, a następnie udekoruj je koprem i cząstkami cytryny.
- Bułki połóż na desce do krojenia i pokrój każdą na 4 kromki.
- Na suchej patelni lub w piekarniku rozłóż kromki i przypiecz je z każdej strony.
- Gotowe grzanki posmaruj masłem przed podaniem i lekko dopraw solą.
- Jedną ręką przytrzymaj za pancerz tuż za głową, a drugą za odwłok (część ogona znajdująca się za dużym pancerzem na grzbiecie).
- Trzymając raka pancerzem do góry ułam część odwłoku w dół i następnie odciągnij.
- Oddziel pozostałe mięso przy pancerzu oraz wyjmij mięso z ogona w jednym kawałku (podobnie jak przy obieraniu krewetek). Oddzielone kawałki mięsa odłóż na osobnym talerzu.
- Szczypce odłam od odnóża – pierwszy w kolejności staw (jak nadgarstek u człowieka).
- Mały wąski nożyk wbij w szczypce w miejsce gdzie został ułamany. Przetnij pancerzyk i wyciągnij mięso.
Bardzo ciekawy przepis! Intryguje mnie tylko jedna rzecz – czy raki gotuje się żywe? Jak można oszczędzić tym zwierzętom cierpień i uśmiercić je przed gotowaniem ale nie zepsuć smaku potrawy?
Tak, raki gotuje się żywe! Wkłada się je do gotującej, osolonej wody w garnku, jednak śmierć następuje bardzo szybko. Jeśli ktoś uważa, że to mało humanitarne wystarczy złapać za środkową część końcówki (płetwy) na ogonie i zdecydowanym ruchem za nią pociągnąć. W ten sposób rak jest szybko uśmiercany. W sklepach najczęściej można dostać już martwe raki surowe lub ugotowane. te pierwsze przyrządza się w taki sam sposób jak w przepisie, natomiast gotowanym potrzeba mniej czasu.