Zjadłeś za dużo? 10 trików przyspieszających metabolizm
Przejedzenie to powszechny problem, z którym boryka się wielu z nas. Czasem po prostu mamy taki dzień że jemy bez opamiętania przez co nas zatyka i nie możemy się ruszyć. W takiej sytuacji wielu odda wszystko za radę co zrobić aby powrócić do stanu innego niż ten w którym chce się tyko leżeć i trawić. Nie musicie nic oddawać, mamy dla Was kilka darmowych porad jak sobie poradzić z przejedzeniem. Ale po za tym znajdziecie tu kilka porad dotyczący co jeść aby się najeść i przy tym nie przejeść.
1. Pij dużo wody
Woda ułatwia żołądkowi trawienie. Pamiętajcie, żeby pić ją w niewielkich ilościach, za to często. Woda działa również odświeżająco. Według pewnej metody picia wody bardzo małymi łyczkami oszukujemy swój umysł co sprawia, że szybciej odczuwamy sytość płynem.
2. Ocet jabłkowy
Ten przepis wypróbowała Kleopatra. Należy do szklanki ciepłej wody dodać łyżkę octu i odrobinę miodu. Ocet aktywizuje przemianę materii.
3. Yerba mate / rooibos / herbata imbirowa / miętowa
Herbaty, zwłaszcza te specjalne, uspokajają nasz układ trawienny. Czy wiecie, że herbatę rooibos stosuje się w RPA jako lek na kolkę dla niemowląt? Nam też powinna pomóc. Yerba poza pobudzeniem przyspiesza metabolizm, zatem o wiele szybciej przetrawicie pokarm w żołądku.
4. Kawa
Włosi kończą swoje uczty filiżanką espresso. Kofeina pobudza metabolizm i zwalcza senność po obfitych obiadach.
5. Koper włoski i majeranek
Przyprawy poradzą sobie z nagromadzonymi gazami. Majeranek, kminek, czosnek to dobre składniki spożywanych w tym okresie potraw. Zbawienny wpływ ma na nas także koper włoski, który nawet wykorzystuje się przy kompozycji leków na przejedzenie.
6. Kieliszek alkoholu (wyłącznie dla pełnoletnich)
Nie doradzamy picia alkoholu, natomiast warto wiedzieć, że kieliszek (nie więcej!) wódki z pieprzem albo czerwonego wina może nam pomóc w zwalczaniu uczucia przejedzenia dzięki pobudzeniu jelit.
7. Sen w świeżej sypialni
Sprzątanie jednak się opłaciło! Zapewnimy sobie zdrowy sen w wywietrzonym pomieszczeniu i w czystej pościeli. Do snu nas utuli zapach lawendy. Ale też nie zapomnijcie o otwarciu okna i nie przejmujcie się chłodem bo z nim poradzi sobie po prostu jeszcze jedna warstwa nakrycia.
8. Kompot z suszu
To tradycyjna, wigilijna potrawa. Ciepły kompot z suszu usprawnia pracę jelit.
9. Spacer
Już godzinny spacer poprawia metabolizm. A więc piesek na smycz i jazda do parku! A jeśli nie macie psa to czas najwyższy nauczyć kota spacerowania na smyczy.
10. Siłownia
Dla ambitnych, dla których letnia sylwetka nie była objawem sezonowości. Intensywne ćwiczenia pomogą nie tylko pobudzić metabolizm, ale i podtrzymać ciężko wypracowaną kondycję!
„Mądry Polak po szkodzie”, jak głosi znane przysłowie! Choć najistotniejszy w posiłkach jest odpowiedni rodzaj jedzenia, a nie sposób jego spożywania, to warto ułatwić pracę żołądkowi, jedząc powoli i dokładnie przeżuwając.
Sama sytość jest wyznacznikiem zawartego w posiłku błonnika. Oto kilka produktów, które zawierają go najwięcej:
kasza gryczana i jęczmienna, ryż brązowy, otręby oraz płatki pszenne, chleb żytni i razowy, bułka grahamka, chrupki kukurydziane, jeżyny i maliny, fasola biała i czerwona, fasolka szparagowa, bób, groch, seler, korzeń pietruszki oraz czosnek.
Lista „błonnikowych magazynów” jest oczywiście o wiele dłuższa, ale nawet jej okrojona wersja jest wystarczająca, aby przygotować z jej pomocą smaczny posiłek. Jeśli macie inne sposoby na radzenie sobie z przejedzeniem – chętnie je poznamy!