Tradycyjna prażucha
- 1 kg ziemniaków
- 4 płaskie łyżki mąki pszennej
- sól i pieprz
- 3 g gałki muszkatołowej
TO CI SIĘ PRZYDA
- tłuczek lub praska do ziemniaków
- obieraczka do warzyw
Porada szefa kuchni
Prażucha to smaczny dodatek do dań mięsnych, ale możesz ją także podać jako samodzielne danie w postaci smażonej - łyżką formuj kluski i smaż na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Do smażenia idealnie sprawdzi się smalec. Gotowe podawaj ze skwarkami lub podsmażoną cebulką oraz ze szklanką zsiadłego mleka lub kefiru.
Tradycyjna prażucha przepis
- Ziemniaki umyj, obierz a następnie gotuj w osolonej. Wody powinno być tylko tyle, aby zakrywała powierzchnię ziemniaków.
- Po 10 minutach gotowania na wierzch ziemniaków wsyp mąkę pszenną. Przykryj garnek i gotuj ziemniaki do miękkości. Nie mieszaj! W czasie gotowania z mąki powstanie coś na kształt mącznej lepkiej kluski.
- Ostrożnie odcedź ziemniaki uważając, aby nie wylać mąki.
- Dopraw do smaku solą , pieprzem, gałką muszkatołową i dokładnie rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków. Powstanie lepka masa.
- Przy pomocy łyżki zwilżonej w oliwie lub oleju formuj porcje i nakładaj na talerz.
- Podawaj z dowolnymi dodatkami.
Cudowne!!
Prażuchy prażuchy, ale ten kapuśniaczek:):)
Nigdy nie slyszalam o prazuchach predtem. Tak jakby doprawiony ziemniaczny mus
jest to bardzo popularny dodatek do zup zwłaszcza w Wielkopolsce :)
Prawdziwy kapuśniak lub kwaśnice powinno podawać się tylko z Prażuchami, lub z czerwonym barszczem na żurku:)
Kapitanie Cooku! ja też pierwszy raz słyszę o prażuchach. Pewnie warto spróbować, ale boję się tego manewru z dosypywaniem mąki do gotujących się ziemniaków! Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić. Szkoda,że nie ma filmiku z tego etapu:(( pozdrawiam!
To jest prosty moment jak budowa cepa. Jeśli boisz się tego zaparzania możesz po prostu tak jak moja babcia dodać mąki już do ubitych na puree ziemniaków i znów utłuc. Też będzie dobre
Ok. Dzięki!
Moja Babcia odcedzała ziemniaki „nie do końca” zostawało trochę wody, wtedy wsypywała mąkę i jeszcze trochę to się gotowało, dalej jak wyżej (a odrobina wody nie zaszkodzi.
To nie prażuchy, tylko prażucha. I ta nazwa do tej potrawy stosowana jest jedynie w Wielkopolsce i okolicach. Na Lubelszczyźnie ziemniaki z dodatkiem mąki noszą nazwę „lemieszka” a prażuchami nazywane są kluski robione z prażonej na patelni mąki :)
Ale bez względu na nazwę, warto spróbować i to nie tylko „do zupy” ale również jako zamiennik ziemniaków do drugiego dania, świetny też przysmażony patelnią na brązowo.
A u nas (łódzkie) to są prażoki :-)
Masz chłopie pojęcie o gotowaniu! Ile masz lat? Przepisy kapuśniaka i prażuchów rodem z kuchni mojej mamy. A w nawiasach piszesz to, co mama przygrażała mi palcem. Dam głowę, że często jesz pyry z gzikiem, sznytki chleba, nosisz kaszkiet i pochodzisz z wielkopolski – okolice Poznania? ;). Pozdrawiam!
24, co do Wielkopolski to pochodzę z województwa byłego kaliskiego, pewnie dlatego, he.
Ja jestem z Tomaszowa Mazowieckiego i u mnie w domu mówi się o tym „dusicha” :)
Robię dziś Twój kapuśniaczek no i oczywiście prażuchy. Moja Babcia je często robiła,coś pysznego,zwykłe ziemniaki z okrasą do pięt nie dorastają prażuchom :-) dzięki za przypomnienie;)
kapitanie cook cy gałka muszkatołowa to dobry dodatek do kartofli
bardzo dobry dodatek :)
Zabieram się właśnie za swoje pierwsze prażuchy w życiu :)) Dobrze, że druga mamusia kiedyś wysłała smalec :) Za granicą też trzeba sobie dobrze pojeść ;)
też jestem z byłego kaliskiego :-)
ja też jestem z byłego kaliskiego, a Wy, skąd dokładnie, jeśli to niwe tajemnica?
To są tradycyjne prażoki sieradzkie :) Podaje się je najczęściej z boczusiem podsmażonym z cebulką. A do tego biała kapusta uduszona z podsmażoną cebulką i odrobiną octu. Polecam wszystkim niezdecydowanym, są naprawdę smaczne.
Ewelina z Sieradza