Dekoracje wielkanocne
Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu katolickim – dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Jako, że Polska jest krajem w zdecydowanej większości katolickim, to też w większości polskich domów celebruje się święto Wielkiej Nocy i tradycje z nim związane. I choć oczywiście na pierwszym miejscu powinien być zawsze aspekt duchowy, to jednak trzeba przyznać uczciwie, że w naszej polskiej tradycji żadne święto nie obejdzie się bez dobrego jedzenia i świątecznych dekoracji. Co ciekawe, dekoracje to nie tylko odświętne obrusy i firanki, ale także ozdoby wielkanocne i dekoracje potraw.
Jak powszechnie wiadomo, Wielkanoc jest świętem nade wszystko radosnym, chrześcijanie radują się z powodu zmartwychwstania Syna Bożego, przez co dekoracje wielkanocne powinny być również odpowiednio radosne i kolorowe. Tym bardziej, że Święta Wielkanocne przypadają także na okres, w którym z zimowego snu powoli zaczyna budzić się wiosna, a ta – jak wiadomo – jest kolorowa i radosna. Z tego powodu jako dekoracje świąteczne możemy potraktować przede wszystkim kwiaty – tulipany, żonkile lub konwalie. Piękny i pachnący bukiet w wazonie z pewnością sprawi, że nasz wielkanocny stół rozpromieni się wszystkimi kolorami tęczy. Alternatywą pozostają kwiatki „jajeczne”, które prezentują się apetycznie:
Kurczaczki, baranki i zajączki wielkanocne
Kolejnym absolutnie niezbędnym elementem wystroju stołu wielkanocnego w naszym kraju są bez wątpienia zajączki, baranki i kurczaczki w przeróżnej postaci. To właśnie one mają symbolizować w ten świąteczny czas nowe życie, które otrzymał Jezus Chrystus, a które to razem z nim otrzymaliśmy także i my. Figurki można kupić, lecz jeszcze lepszym pomysłem jest ich upieczenie lub zrobienie z rożnych produktów żywnościowych. Proponujemy zajączka – chlebek lub pyszne ciasteczka do śniadania:
Najmłodszych zachęćmy do posiłku zajączkiem zbożowym lub naleśnikowo – owocowym:
A na deser zwierzątka wielkanocne w wersji na słodko:
Jajka wielkanocne
Najważniejszym elementem wielkanocnego śniadania ciągle pozostaje jajko, które najczęściej dekoruje się za pomocą majonezu. Jednak przy odrobinie fantazji można wykorzystać jajka jako element dekoracyjny innych potraw, czyniąc z nich prawdziwe cuda.
Jajkami można przyozdobić świeżo upieczone bułki lub rogale:
Możemy wyczarować z nich kurczaczki i inne stworki, które np. przyozdobią sałatkę jarzynową:
Albo zaserwować jajka „od serca”:
W ostateczności możemy je pięknie poukładać na talerzu. Faszerowane jajka z pewnością będą cieszyć oko domowników:
Wielkanocne potrawy można także przyozdobić rzeżuchą, która jest przecież typowo wiosenną rośliną. My proponujemy słodkie koszyczki i sałatkę w marchewkach jako nietypowe dekoracje wielkanocnego stołu:
A na zakończenie świątecznego dnia gorąca czekolada lub wielkanocny drink:
Źródła: artandblog, szogletesaranyhal, lushome, bettycrocker, pixdaus, halfhourmeals, cookiecutterlunch, seriouseats, foodjimoto, johnnychallenge, restlessrisa, seededatthetable, halfhourmeals, keanxchange, bonami, wanelo, greatfoodpins, zakkalife, lovendar.
Jakie to wszystko śliczne,na pewno coś wykorzystam na swój wielkanocny stół.
Chciałabym się dowiedzieć jak zrobić słodkie koszyczki, jakie będą potrzebne składniki
można zrobić z karmelu zalewajac miseczke posmarowana olejem
Czy te „marchewki” z sałatką są zawinięte w plastry wędzonego łososia?
są dwie wersje: cienkie plastry łososia wędzonego lub szynka parmeńska. Co kto lubi
Z czego są głowki kurczątek, którymi jest udekorowana sałatka jarzynowa?
to są całe żółtka, ale może być również rzodkiewka lub kawałek ugotowanej marchewki
Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź :)
I życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych oraz mokrego dyngusa :)