Pulpety w sosie pomidorowym
- 500 g łopatki z dzika (lub wołowej)
- 180 g tłustego boczku
- 6 dużych pomidorów
- 3 średnie białe cebule
- 4 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku
- suszone oregano
- suszony tymianek
- 2 – 3 łyżki oliwy z oliwek
- masło klarowane
- 100 – 120 ml kwaśnej śmietany
- 1 bułka pszenna
- 1 jajko
- 1 łyżka cukru
- 3 łyżki wody mineralnej gazowanej
- 1 – 2 łyżki przecieru pomidorowego (opcjonalnie)
- 3 średnie górki kiszone (opcjonalnie)
- 3 płaty papryki marynowanej (opcjonalnie)
- mąka pszenna
TO CI SIĘ PRZYDA
- blender
- garnek
- sito
- maszynka do mielenia mięsa z różnymi wielkościami sitek
Porada szefa kuchni
Jeśli nie masz dostępu do mięsa z dzika zastąp je wołowiną. Możesz także wymieszać różne gatunki mięs przez co danie zyska więcej smaków. Gdy przyrządzisz ich większe ilości, możesz je zawekować w słoikach, dzięki czemu zawsze będą pod ręką. Jednak nie gwarantuję, że ostoją się tam długo, bo nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie na nie ochota.
Pulpety w sosie pomidorowym przepis
- Pomidory zlej obficie wrzątkiem, a następnie polej je zimną wodą i obierz skórki. Jeśli przed sparzeniem natniesz je od spodu na krzyż skórka powinna odejść o wiele łatwiej.
- Usuń z nich zdrewniałe części w miejscu, w którym była szypułka, pokrój je w kostkę o grubości 2 – 3 cm i przełóż do miski.
- Jeśli chcesz użyć papryki do tego przepisu, najpierw obierz ją ze skóry, a następnie pokrój w kostkę.
- Ogórki kiszone również pokrój w kostkę (opcjonalnie).
- Cebule i czosnek obierz z łupin, a następnie drobno posiekaj
- W garnku rozgrzej łyżkę masła klarowanego i zeszklij na nim cebule.
- Następnie dodaj pomidory i duś je na średniej mocy panika.
- Po 3 minutach duszenia pomidorów dodaj oliwę, czosnek i suszone zioła. Dopraw również delikatnie solą z pieprzem, pamiętając o tym, że ostateczne doprawianie sosu odbywa się na samym końcu przygotowania.
- Dodaj do sosu cukier i cały czas mieszaj. Od momentu gdy sos będzie nabierał ciemniejszego koloru, duś całość jeszcze 2 minuty na mniejszej mocy palnika.
- Dodaj paprykę i ogórki i duś z całością około 5 minut (opcjonalnie).
- Nie zdejmując garnka z palnika, jedynie zmniejszając jego moc, przy użyciu blendera zmiksuj całość na gładką masę. Jeśli rozdrobnione pestki pomidorów Ci przeszkadzają, pozbądź się ich przecierając całość przez sito.
- Łopatkę opłucz pod bieżącą, zimną wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Pozbądź się z niej błonek a następnie pokrój w kostkę o grubości ok. 2 – 3 cm i przełóż do miski.
- Z boczku usuń skórę oraz chrząstki i pokrój podobnie jak łopatkę.
- Podziel bułkę na mniejsze części, umieść w miseczce i zalej śmietaną.
- Do maszynki do mielenia mięsa zamontuj sitko o średniej lub najmniejszej grubości.
- Przepuść mięsa przez maszynkę do podstawionej miski. Pomiędzy partiami mielenia dodawaj kawałki namoczonej bułki.
- Na koniec mielenia, aby wewnątrz maszynki nic nie pozostało, wrzuć do niej kilka kromek suchego chleba. Gdy przez sito zacznie wypadać pieczywo, od razu wyłącz maszynkę.
- Do miski z mięsem wbij jajko i dokładnie całość zagniataj dłonią, aż wymieszasz je równomiernie. Jeśli uznasz że mielone jest zbyt mało wilgotne, możesz dodać do niego odrobinę gazowanej wody mineralnej i ponownie wymieszać.
- Z gotowego mięsa uformuj kulki wielkości orzecha włoskiego. Jeśli mięso będzie zbyt luźne i nie będzie się sklejało możesz dodać żółtka jaj. Najpierw dodaj jedno i wymieszaj. Jeśli dalej nie będzie odpowiednio lepkie dodaj kolejne.
- Gotowe pulpety obtocz delikatnie w mące i rozłóż je równo obok siebie na desce.
- Na patelni rozgrzej 3 pełne łyżki masła klarowanego.
- Na rozgrzane masło wykładaj partiami pulpety. Nie smaż od razu zbyt wiele, ponieważ mogą obniżyć temperaturę tłuszczu na patelni, przez co zaczną się dusić. Smaż je na rumiano z każdej strony na średniej mocy palnika.
- Usmażone pulpety wyłóż na papierowym ręczniku, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Gdy odciekną, przełóż je do sosu, dopraw całość solą z pieprzem według uznania i duś na małej mocy palnika pod przykryciem przynajmniej 35 – 40 minut.
- Gotowe danie podawaj z dużą ilością sosu w głębokim talerzu, w którym zmieści się go więcej. Możesz podać je również na płaskim talerzu z dodatkiem klusek śląskich, których charakterystyczne dołki polane sosem zapobiegną nadmiernemu rozlewaniu się go po całym talerzu.