Pierś z gęsi z pieczonymi jabłkami
- 2 filety z gęsi ze skórą
- świeże zioła np.: rozmaryn, tymianek, kolendra
- 250 ml czerwonego wina wytrwanego
- sól i pieprz
- 3 kwaśne jabłka
TO CI SIĘ PRZYDA
- naczynie żaroodporne
- miska
- folia spożywcza
- ostry nóż
- patelnia grillowa
Porada szefa kuchni
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z piersią gęsi upewnij się że na skórze nie ma żadnych piór. Możesz je z łatwością usunąć używając zwykłej pęsety. Gdy usuniesz wszystkie, które dostrzegłeś, palnikiem gazowym delikatnie opal skórę. Dzięki temu zabiegowi przypalisz najmniejsze piórka i łatwiej się ich pozbędziesz.
Pierś z gęsi z pieczonymi jabłkami przepis
- Piersi z gęsi przygotuj najlepiej dzień wcześniej. Jeśli nie masz tyle czasu, to pozostaw ją do marynowania na 3 godziny.
- Jeśli trafił Ci się filet z kością to ją wytnij, a mięso opłucz pod bieżącą wodą.
- Pierś natrzyj ulubionymi ziołami oraz solą z pieprzem i umieść w misce. Całość zalej winem i zamknij szczelnie folią spożywczą. Miskę włóż do lodówki na całą noc.
- Wyjmij piersi z gęsi na przynajmniej pół godziny przed planowanym grillowaniem.
- Jabłka dokładnie umyj i pokrój na ćwiartki. Usuń z nich gniazda nasienne.
- Skórę gęsi natnij z wyczuciem w kratkę tak, aby nie naruszyć mięsa.
- Patelnię mocno rozgrzej i nie smaruj je tłuszczem.
- Gdy patelnia będzie gotowa, połóż na niej piersi skórą do dołu. Jak już będzie mocno przyrumieniona, to obróć piersi na drugą stronę.
- Piekarnik rozgrzej do temperatury 190 stopni Celsjusza.
- Przyrumienioną z obu stron gęś przełóż do naczynia żaroodpornego i obłóż dookoła jabłkami. Całość polej wytopionym z mięsa tłuszczem oraz sokami.
- Całość włóż do piekarnika na około 15 minut.
- Po upieczeniu pozwól mięsu odpocząć 5 minut, aby soki wewnątrz przestały się gotować. Pierś pokrój przed podaniem na grubsze plastry i podawaj razem z jabłkami.
Hej! Chcieliśmy popełnić tradycyjne danie i trafiliśmy na ten przepis – polecamy, bo gęś była absolutnie przepyszna, warto było się pogimnastykować przy piekarniku :-)
Jak zwykle dodaliśmy coś od siebie, czyli więcej owoców (śliwki, gruszkę, żurawinę) – eksperyment zaliczony do udanych!!!
Cieszymy się, że przepis Was zadowolił. Może macie jakieś propozycje na niestandardowe dodatki do tego przepisu?
Bardzo lubię rozkoszować się smakiem polskich dań. Gęś jest moim ulubionym mięsem drobiowym. Jaki sos mogę dodać, aby mięso nie było takie suche?
Kiedyś na wakacjach w jakiejś restauracji jadłem pierś z gęsi z komosą ryżową i glazurowanymi burakami – zakochałem się w tym po prostu, polecam właśnie te dodatki. Wasz przepis to jeden z lepszych, które już wypróbowałem, więc polecam!
Jeśli przesuszysz mięso to lepiej użyć tłustszych sosów, np. pieczeniowy na rosole albo śmietanowy.