Jak ugotować ryż
Gotowanie ryżu to tylko z pozoru prosta sprawa – wielu nawet wprawionych kucharzy może popełnić błąd, który zaważy na konsystencji i smaku ryżu. Zdecydowanie najtrudniej jest ugotować ryż sypki, a najłatwiej – ryż w torebkach. Dowiedzcie się, jak to zrobić.
Gotowanie ryżu w torebkach
Aby ugotować ryż w torebkach zasadniczo wystarczy przestrzegać instrukcji podanej na opakowaniu. Do garnka wlewamy tyle wody, ile wystarczy, aby woreczek był w niej całkowicie zanurzony. Zanim jednak włożymy ryż, woda musi się zagotować. Do wrzącej, doprawionej solą wody wkładamy odpowiednią ilość torebek ryżu (konieczne jest spoglądanie na zegarek lub nastawienie budzika, aby ryżu nie rozgotować).
Do wody warto dodać dodatkowo łyżkę oleju lub oliwy – sprawi to, że ziarenka będą miękkie i nie będą się do siebie przyklejały. Odmian ryżu jest wiele, dlatego należy ściśle trzymać się czasu, jaki został podany przez producenta na opakowaniu.
Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko zanim całkowicie rozetniemy torebkę, warto przez niewielką dziurkę wyjąć kilka ziarenek by sprawdzić, czy na pewno ryż jest już odpowiednio przyrządzony. Nie można podać jednego, konkretnego czasu gotowania, gdyż zależy on chociażby od gatunku ryżu. Zwykły, biały ryż należy gotować przez około 15 minut. Podczas gotowania możemy od czasu do czasu przesunąć torebkę, aby zapobiec ewentualnemu przywieraniu. Gdy już wszystko będzie gotowe, ryż z rozciętej torebki przekładamy na sito, w celu odsączenia zbędnej wody.
Gotowanie ryżu sypkiego
Gotowanie ryżu na sypko to już proces odrobinę bardziej skomplikowany. Zacząć je należy od opłukania ryżu pod bieżącą wodą, najlepiej zimną. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko zanieczyszczeń, ale także nadmiaru skrobi, która to jest przyczyną sklejania się ryżu. Woda powinna być osolona, dodajmy do niej nieco tłuszczu w postaci oleju czy oliwy.
RADA: jeśli dodamy odrobinę soku z cytryny, ryż zachowa śnieżnobiały kolor. Ważne jest to, aby nie przesadzić z ilością wody, gdyż im jej więcej, tym ryż jest bardziej miękki, a co za tym idzie – mniej sypki.
Jak ugotować ryż sypki?
Sposób 1.
Instrukcja krok po kroku:
1. 1 – 1,5 l wody z dodatkiem oliwy i soli wymieszaj w garnku i zagotuj.
2. Wrzuć odpowiednią ilość ryżu – 1 szklankę.
3. Zaczekaj aż woda się zagotuje.
4. Przykryj garnek pokrywką tak, aby para wodna mogła wydobyć się ze środka.
5. Gdy w ryżu zobaczysz tak zwane kratery, to znak, że woda wsiąknęła – należy wtedy szczelnie zakryć garnek, tak, aby para nie mogła się wydostać.
6. Następnie zmniejsz ogień. Pozostaw na nim garnek jeszcze przez około 10 – 15 minut.
7. Po upływie 10 minut sprawdź stan ryżu – jeśli jest już miękki, odcedź go, jeśli nie odczekuj 5 minut.
Sposób 2.
Instrukcja krok po kroku:
1. Do dużego garnka wlej 2 l wody na 1 szklankę ryżu.
2. Wodę doprowadź do wrzenia, posól, dodaj oliwy i wrzuć ryż.
3. Po około 15 – 20 minutach ryż powinien być miękki.
4. Odcedź i podawaj.
Sposób 3.
Instrukcja krok po kroku:
1. 1 – 1,5 l wody na 1 szklankę ryżu wlej do garnka i zagotuj.
2. Wsyp ryż, przykryj i gotuj przez 5 – 7 minut.
3. Po upływie tego czasu owiń garnek i pokrywkę ścierką tak szczelnie się tylko da.
4. Proces zaparowania ryżu potrwa dość długo, ale tak przygotowany ryż jest bardzo sypki i niesamowicie smaczny.
Ja gotuję tak:
Ryż (60-80g na osobę) płuczę dokładnie, wkładam do pojemnika i zalewam zimną wodą. Po 20 minutach dokładnie odcedzam. Najlepiej jak jeszcze poleży na sitku, żeby wysechł. Zagotowuję wodę – dwa razy tyle, ile ryżu. W rondlu z grubym dnem rozpuszczam masło (klarowane) i dodaję trochę oleju i sól (ewentualnie sok z cytryny albo jabłkowy). Wrzucam ryż i mieszam, aż każde ziarenko będzie otłuszczone. Zalewam wrzątkiem (najlepiej zdjąć rondel z gazu, bo buchająca para może poparzyć). Mieszam aż do zagotowania wody, przykrywam i gotuję na maleńkim ogniu 15-20 minut. Nie można mieszać, a i zajrzeć warto dopiero po 15 minutach i sprawdzić czy już czy jeszcze nie jest gotowy.
Trochę przy tym roboty, ale naprawdę warto.
Pozdrawiam.
nie gotuje się ryżu w workach bo worki dają na jaja u facetów
JA RYŻ GOTUJĘ BEZ ZBĘDNYCH LABORATORYJNYCH CEREGIELI.WLEWAM W GARNEK OK.2/3 CIEPŁEJ ALBO GORĄCEJ WODY ( BEZ ZNACZENIA ) DODAJĄC WCZEŚNIEJ Z ŁYŻKĘ OLEJU I ŁYŻECZKĘ SOLI WSZYSTKO NA OKO ( TO NIE APTEKA W KOŃCU ) . ZAGOTOWUJĘ WODĘ , NAJLEPIEJ POD PRZYKRYWKĄ – BĘDZIE SZYBCIEJ I WRZUCAM RYŻ OK. SZKLANKĘ NA BIG PORCJĘ , JA SYPIĘ PROSTO Z TUBY OD RAZU DREWNIANĄ ŁOPATKĄ KILKA RAZY W LEWO W PRAWO MACHNĄĆ OTRZEPAĆ I ODŁOŻYĆ . PO PIĘCIU OK. MINUTACH ZNOWU JEJ UŻYĆ DLA PEWNOŚCI ŻE RYŻ NIE OSIADŁ I TAK GOTUJĘ.JA NA MAKSYMALNEJ TEMPERATURZE BO MAM WPRAWĘ I WCALE GO NIE PILNUJĘ.WODY MA BYĆ TYLE ŻE JAK RYŻ JUŻ ROZKWITNIE ( DOJRZEJE ) TO MA BYĆ LUŻNO,RZADKO NIE KLEIŚCIE . JEST GOTOWY ? TO NA SITO DO ZLEWU I GORĄCĄ WODĄ PŁUCZĘ NAJLEPIEJ MIESZAJĄC ALE NIE KONIECZNIE MOŻNA TEŻ PO PROSTU DOLAĆ GORĄCEJ WODY DO TEGO GARA JAK JEST GDZIE I W GARZE GO WYMIESZAĆ A POTEM NA SITO PODOBNY EFEKT.RYŻ JEST PIĘKNY BIELUTKI SYPKI JAK PUSTYNNY PIASEK PO PROSTU JAK NA OPAKOWANIACH. A JEŻELI MI KTOŚ ZARZUCI ŻE JEST ZBYT PUSTY ŻE NIE MA TEGO KLEJU W KTÓRYM SĄ MOŻE JAKIEŚ SUBSTANCJE ODŻYWCZE . NO CÓŻ TEGO NIE SPRAWDZAŁEM I POJĘCIA NIE MAM I PRAWDĘ MÓWIĄC MAŁO MNIE TO ROBI,NAJWYŻEJ – NIE PRZYTYJĘ ! ŻYCZĘ OWOCNYCH PRÓB,POWODZENIA !
PS.WODY MA BYĆ DUŻO,BO JA GO NIE ODPAROWUJĘ – TO MA BYĆ RZADKA ZUPA !
Jeśli lubicie ryż w sypkiej postaci, zapraszamy do spróbowania naszego ryżu instant- nie gotujemy a zalewamy wrzątkiem, czekamy 5-7 minut i gotowe. Szybko i smacznie. Nasza strona: granero.com.pl
ryż spalony nie pisali zeby mieszać….
wszystkie sposoby sa tak zeby ryz był sypki po ugotowaniu a gdzie przepis dla tych co lubią ryż klejący ?
punkt 1 w 3 sposobie;
wlej 2-2,5 szklanki ryżu na 1 szklankę ryżu ;]
Oczywiście 2-2,5 szkl. wody
Zjebaliscie totalnie
Ja gotuję ryż po koreansku. Gotuję 1 litr wody na szklanke ryżu, wsypuję ryż do miski i zalewam wrzącą wodą. Przykrywam i odstawiam na około 20min. Po 20 min. można jeść, jest naprwde miękki i dobry. Pozdrawiam.