Nowoczesna kuchnia turecka
Wraz z coraz częstszym pojawianiem się budek z kebabami, w ostatnich latach w Polsce wzrasta zainteresowanie kuchnią turecką w ogóle. Mowa o długiej i różnorodnej tradycji kulinarnej, która jest bardzo dobrze zachowana, a dzisiaj także modernizowana. W polskiej tradycyjnej kuchni nie znajdziemy wielu orientalnych wpływów, dlatego nowe, wschodnie smaki wydają się tym bardziej atrakcyjne.
Tureckie przystawki
Na początek przyjrzyjmy się przystawkom. Największą rolę odgrywa tutaj bakłażan. Istnieje mnóstwo przepisów z wykorzystaniem tego warzywa. Podstawowym sposobem przygotowania bakłażana jest pieczenie go na grillu. Następnie należy go obrać, pokroić w kostkę i wymieszać z gęstym jogurtem, odrobiną oliwy z oliwek, czosnku, pieprzu, koperku i soku z cytryny. Ze swojej strony polecamy kuzynkę bakłażana – faszerowaną cukinię.
Tureckie sosy
Nieodłącznym elementem kuchni tureckiej są słone sosy. Jeden z nich, sos muhammara, przygotowywany jest z orzechów i przypraw. Należy drobno pokruszyć orzechy włoskie i dodać do nich koncentrat pomidorowy, czosnek, nieco kminku, czosnku, kawałki suchego chleba, oliwę z oliwek i sok z granatu. Niektóre przepisy zalecają także dodanie pieczonej słodkiej papryki. Muhammara bardzo dobrze pasuje do mięs, warzyw i ryb.
Ciekawym faktem jest to, że Turcy bardzo często używają soku z granatów do gotowania. Dolewają go nawet do zwykłego rosołu. Zupę przyozdabiają kilkoma ziarenkami tego owocu i listkami mięty.
Dania wegetariańskie
Turcja to raj dla fanów przepisów wegetariańskich. Tamtejsza kuchnia obfituje w pożywne i sycące dania warzywne. Jedną z tego typu potraw są zapiekane młode ziemniaki z dodatkiem pomidorów, czosnku, cebuli i czarnych oliwek. Przygotowując to danie, nie można zapomnieć o przyprawieniu go kminkiem i oregano. Smak świetnie uzupełni sos zrobiony z oliwy z oliwek wymieszanej z białym serem.
Do pieczenia tradycyjnie używa się glinianych naczyń. A przygotowywana w ten sposób jagnięcina jest prawdziwym tureckim specjałem. Wyjątkowo ważna jest marynata do mięsa. Składa się z drobno siekanej i posolonej cebuli, doprawionej czosnkiem i mielonym kminkiem. Kawałki mięsa powinny postać w niej kilka godzin, a następnie piecze się je w formie szaszłyków.
Kuchnia turecka jest smaczna i zdrowa. Warto poszerzać kulinarne horyzonty i czerpać z tradycji innych krajów. Zobacz także, co oferuje kuchnia bułgarska.